Szczepienie jest wprowadzeniem do organizmu poprzez iniekcję pewnej dawki antygenów. Dzięki ściśle określonej i bezpiecznie wyważonej dawce w organizmie pojawi się reakcja obronna polegająca na wyprodukowaniu przeciwciał przeciwko danemu antygenowi. Organizm nabywa długotrwałej lub trwałej odporności i w momencie styczności z osobą chorującą na dane schorzenie, zdoła się obronić. Osoba szczepiona nie zachoruje.

Stąd powstał cały program szczepień ochronnych. Uwzględnia on te, które są obowiązkowe oraz te dodatkowe, których wykonanie leży w interesie pac jęta. Te obowiązkowe są finansowane przez państwo w ramach programu profilaktyki zachorowań.

Narzucenie pewnych szczepień jest powodowane przede wszystkim dobrem ogółu społeczeństwa. Tylko takie działanie może zapobiec epidemiom i zbiorowej panice.

Niegdyś powszechne były zachorowania na gruźlicę. Dużo osób umierało, bo ich organizm nie wytrzymywał walki z chorobą. Ówczesne medykamenty ale też wiedza medyków nie były wystarczające. Z tego względu gruźlica jest objęta programem szczepień ochronnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *