Program szczepień ochronnych uwzględnia szczepienia obowiązkowe dla dzieci młodzieży i osób szczególnie narażonych na zachorowanie oraz szczepienia dodatkowe dla dowolnej grupy wiekowej.
Obowiązkowo należy zaszczepić dzieci na WZW B, Tężec, krztusiec, gruźlicę, odrę, świnkę czy różyczkę. Część tych szczepień nie prowadzi do trwałej odporności organizmu na te antygeny i istnieje konieczność odszczepiania się po pewnym okresie. Dość głośno było w ostatnim roku o krztuścu. Okazało się, że wiele osób zachorowało na krztusiec mimo wcześniejszych szczepień. Szacuje się, że szczepionka traci swą moc po dziesięciu latach od wprowadzenia do organizmu. Krztusiec jest uciążliwy i bywa niebezpieczny. Co najgorsze, szybko się rozprzestrzenia. Ryzyko epidemii jest zbyt duże, dlatego tworzy się kampanie mające zachęcić ludzi do szczepień.
Jednak, nie każdy z tego korzysta. Czy zawsze myśli się o możliwości zachorowania jeśli się dobrze czuje? Dość rzadko. Dopiero, gdy pojawia się problem, zachodzą pytania i pojawia się żal, że nie skorzystało się z możliwości uniknięcia problemu.
Szczepienie to wymaga własnego nakładu finansowego, gdyż nie znalazło się na liście szczepień obowiązkowych, jedynie zalecanych.