Większość osób stosuje się do zaleceń lekarzy, zwłaszcza jeśli chodzi o dobro dzieci, ich bezpieczną i pewną przyszłość. Specjaliści z dziedziny medycyny oraz władze państwa opracowali program szczepień ochronnych, który uwzględnia szczepienia obowiązkowe oraz zalecane.

Program szczepień obowiązkowych przewiduje obowiązkowe sumy pieniężne, które będą wykorzystane z budżetu na profilaktykę zachorowań na określone choroby. Fakt szczepienia pacjentów jest korzyścią dla całego państwa. Lepiej i taniej jest inwestować w profilaktykę niż leczenie. Poza tym, niektóre choroby szybko się rozprzestrzeniają i brak szczepień mógłby doprowadzić do pandemii i zwiększonej umieralności. Dlatego dobro jednostki ściśle się wiąże z dobrem ogółu.

Są oczywiście osoby, które nie uznają szczepień. Fakt, że szczepionki są substancją biologiczną zawierającą antygeny danej choroby, nie przekonuje przeciwników. Uważają oni, że organizm dzięki odpowiedniej stymulacji może być odporny bez wprowadzania do niego jakichkolwiek medykamentów. Niestety, jeśli organizm okaże się zbyt słaby i nieszczepiona osoba zachoruje trudno jej będzie wygrać z chorobą lub źle ją zniesie.

Według specjalistów niektóre szczepionki są wręcz konieczne. Pojawienie się odpowiedzi organizmu na małą dawkę antygenu prowadzi do wytworzenia przeciwciał, które w czasie styczności z tą chorobą, zwalczą ją skutecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *